Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Realizacja wsparcia dla palących węglem w Gminie Niemcza - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Realizacja wsparcia dla palących węglem w Gminie Niemcza

W Gminie Niemcza trwa obecnie praca związana ze wsparciem mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy węglem.

W naszej Gminie – jak informuje OPS- złożono ok. 1100 wniosków o dodatek węglowy. Dodatek węglowy w kwocie 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym zgodnie ze złożoną deklaracją CEEB.

Informujemy, że Gmina Niemcza na zakwalifikowane wnioski w ilości 650 szt. Wypłaciła już  ogółem  kwotę 1 mln 950 tys. zł dodatku węglowego.

W związku z możliwością zakupu po preferencyjnych cenach węgla przez samorządy informujemy, że Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski podjął starania celem jak najlepszej organizacji całego procesu zakupu węgla na potrzeby mieszkańców naszej gminy.

Sejm przegłosował w dniu 20 października projekt tzw. ustawy węglowej, która zakłada, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Zainteresowane gminy będą mogły do 30 kwietnia przyszłego roku kupować węgiel (za maksymalnie 1500 zł brutto za tonę), który następnie sprzedadzą swoim mieszkańców. Do zakupu preferencyjnego (w cenie maksymalnie 2000 zł za tonę) uprawnione będą te gospodarstwa, którym przysługuje dodatek węglowy.

W naszej gminie trwają obecnie prace nad doborem najlepszych rozwiązań umożliwiających zakup węgla po cenach preferencyjnych. Po wejściu w życie ustawy i opublikowaniu wniosku o zakup węgla po cenach preferencyjnych, będziemy informowali szczegółowo o kolejnych etapach działań.