Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Spotkanie jednostek OSP Powiatu Dzierżoniowskiego z Posłem Michałem Dworczykiem w Przerzeczynie - Zdroju - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Spotkanie jednostek OSP Powiatu Dzierżoniowskiego z Posłem Michałem Dworczykiem w Przerzeczynie – Zdroju

Kilkudziesięciu druhów z powiatu dzierżoniowskiego uczestniczyło w spotkaniu z Ministrem Michałem Dworczykiem. Do nowej remizy w Przerzeczynie – Zdroju w gminie Niemcza, przyjechali na zaproszenie Burmistrza Jarosława Węgłowskiego.

Tematem głównym spotkania było omówienie zmian w ustawie o ochotniczych Strażach Pożarnych.

Spotkanie z Ministrem Michałem Dworczykiem było okazją do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat działalności poszczególnych jednostek oraz funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. – Z punktu widzenia lokalnej społeczności pełnicie wyjątkowa rolę. Integrujecie bowiem lokalną społeczność i podejmujecie szereg różnego rodzaju, bardzo potrzebnych działań na terenie swoich sołectw i gmin. Pomagacie, gasicie pożary i ratujecie ludzkie życie. Mam wrażenie, że na wielu polach jednostki OSP nie są odpowiednio doceniane – mówił Minister Michał Dworczyk. Podkreślał, że Polski Rząd podejmuje wiele działań, aby to zmienić. – To ciągłe doposażanie Was w nowoczesny sprzęt i pojazdy, szkolenia czy programy, które sukcesywnie wdrażamy – zaznaczał Minister Michał Dworczyk. – My, politycy, nie jesteśmy praktykami, w tym zakresie. Dlatego powiedzcie i podpowiedzcie nam co zrobić, aby zmiany, które wprowadzamy, były jak najlepsze i skuteczniejsze – apelował.

Udział w długiej dyskusji wzięli praktycznie przedstawiciele wszystkich jednostek. Konstruktywna dyskusja zaowocowała szeregiem wniosków. Chociażby sugestią możliwości organizacji różnych szkoleń i egzaminów podnoszących kwalifikacje druhów przez Państwową Straż Pożarną, co ograniczyłoby znacznie wydatki jednostek. Duża część rozmów poświęcona była propozycji wdrożenia programu „karetka w każdej gminie”, który w oparciu o zasoby straży pożarnych, a w zasadzie Ochotniczych Straży Pożarnych, zakłada stworzenie korpusu ratowników medycznych zakorzenionych w terenie.