Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Upamiętnienie18 rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II w Niemczy. Karol Wojtyła odwiedzał w Niemczy grób swojej rodziny. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

W związku z upamiętnieniem 18 rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, do Niemczy w dniu 29 marca przybył przedstawiciel Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, który zapalił znicz na pomniku rodziny Jana Pawła II, na cmentarzu komunalnym w Niemczy.

Doradcę wojewody Damiana Mrozka przywitał Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski. W delegacji uczestniczyła także, pamietająca wizytę Karola Wojtyły mieszkanka Niemczy Jolanta Łuczak oraz przedstawiciele mediów, w tym Gazety Wrocławskiej.

Jak się okazuje na cmentarzu komunalnym w Niemczy pochowany jest wuj Karola Wojtyły od strony matki Mikołaj Kaczorowski. Mieszkający wraz z rodziną w Sienicach Mikołaj Kaczorowski zmarł 3 lutego 1962 roku i został pochowany na cmentarzu w Niemczy. Był on synem Jana Kaczorowskiego brata Feliksa Kaczorowskiego, ojca matki papieża Emilii Wojtyły z domu Kaczorowskiej.
Jak wspominała przy grobie Jolanta Łuczak, zaraz po pogrzebie Mikołaja Kaczorowskiego na cmentarz przyjechał biskup Karol Wojtyła (uzyskał sakrę biskupa 28 września 1958). Jolanta Łuczak miała w roku 1962 dziesięć lat. Mieszkająca obok cmentarza jeszcze jako dziewczynka, zaprowadziła biskupa Wojtyłę na miejsce pochówku jego wuja. Grób był wtedy pełen kwiatów, bo to było zaraz po pogrzebie – wspomniała Jolanta Łuczak.

Obecnie o pomnik dba rodzina Mikołaja Kaczorowskiego, jego potomek mieszkający w Bierutowie Marian Kaczorowski.
Jolanta Łuczak osobiście zaangażowała się w działania na rzecz upowszechnienia informacji o pochówku rodziny naszego papieża Jana Pawła II w Niemczy.

Jak nam przekazał doradca Wojewody Dolnośląskiego Damian Mrozek, podczas spotkania władz wojewódzkich i wojskowych w Kłodzku, które poświęcone było Rotmistrzowi Aleksandrowi Hrynkiewiczowi, Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski przekazał informacje o pochówku rodziny Karola Wojtyły w Niemczy. Informacje te zostały sprawdzone genealogicznie i potwierdzone.

Na zakończenie wizyty Burmistrz Niemczy oraz doradca Wojewody Dolnośląskiego

podziękowali Jolancie Łuczak

za  zaangażowanie i oddanie się z wielkim sercem

sprawie upowszechnienia informacji o grobie i wizycie w Niemczy

biskupa Karola Wojtyły późniejszego papieża Jana Pawła II (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005).
Poniżej zdjęcia: