Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Uroczystość upamiętnienia 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Uroczystość upamiętnienia 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Niemczy

 

W 83. Rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyła się uroczystość upamiętniająca w Niemczy. Tradycyjnie przy pomnikach pamięci na murach Baszty Miejskiej spotkali się przedstawiciele niemczańskiej społeczności oraz pracujący na rzecz miasta urzędnicy, pracownicy niemczańskich instytucji i  na czele z Burmistrzem Jarosławem Węgłowskim. Uroczystość otworzył i prowadził dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury Tomasz Dudlej.

Zebrani odśpiewali Hymn Polski natomiast Grodzianie zaśpiewali pieśń napisaną przez uczestnika wojny obronnej Polski kpt. Adama Kowalskiego: Modlitwę obozową.

W swoim wystąpieniu o wojnie i jej niemczańskich wątkach oraz idei spotkania  mówił Burmistrz Jarosław Węgłowski.

„Spotykamy się dzisiaj w dniu 1 września w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Właśnie dzisiaj o godz. 4.45 zawyły syreny alarmowe na Westerplatte, upamiętniające rozpoczęcie ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Przed godziną  5. rano zgromadzili się mieszkańcy Wielunia. Stąd 1 września 1939 r. z godz. 4.49, nadany został pierwszy polski meldunek  informujący o niemieckich bombowcach Luftwaffe, lecących w kierunku miasta. Bombardowanie śpiącego miasta trwało do godziny 14, zginęło ok 2000 osób. Bomby zrzucone na Wieluń zniszczyły miasto w 75 procentach a jego centrum w 90 procentach.

 W tak okrutny sposób zaczęła się druga wojna światowa. Dzisiaj cała Polska pamięta o 1 września. Także i my niemczanie upamiętniamy  83. rocznicę wybuchu wojny.

 Stoimy obok tablic bohaterskich obrońców Niemczy, którzy w 1017 roku bronili młodego państwa polskiego przed niemiecką nawałnicą oraz związanego z Niemczą Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza.

 Ten legionista, adiutant Marszałka Józefa Piłsudskiego, walczył w pierwszej wojnie światowej dla Niepodległej. Na wiadomość o ataku Niemców na Polskę już od początku września 1939 walczył w Brygadzie Mazowieckiej w wojnie obronnej Polski. Trafił do niewoli w niemieckim obozie pod Przemyślem. W 1942 roku został komendantem V Obwodu Mokotów okręgu Warszawa, dowodził w Powstaniu Warszawskim, po którym znowu trafił do niemieckiej niewoli.

Losy Aleksandra Hrynkiewicza pokazują niezłomność Polaków w walce o wolność Polski.

Oddajmy dzisiaj hołd wszystkim ofiarom tego okrutnego czasu oraz  patriotom, dzięki którym Polska ocalała z pożogi II wojny światowej”.

Biało – czerwone wiązanki złożyli przedstawiciele urzędów i instytucji:

 

Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Burmistrz Niemczy –  Jarosław Węgłowski

Zastępca Burmistrza Niemczy  – Leszek Lupa

Skarbnik Gminy Niemcza –- Marta Żłobicka-Wnuk

Sekretarz Gminy Niemcza – Karolina Bieńko

  Szkoła Podstawowa w Niemczy

Dyrektor  Szkoły  – Anna Kuźmińska

Przedszkole Publiczne w Niemczy

Dyrektor Przedszkola – Anna Fuszara

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Niemczy

Dyrektor Biblioteki –  Danuta Wakulik

Ośrodek Opieki Społecznej w Niemczy

Dyrektor  Ośrodka – Agnieszka Musiała

Pracownicy Agnieszka  Słodowa i Agnieszka Hoc

Przedsiębiorstwo Komunalne w Niemczy

Anna Cymbała 

Zespół  Śpiewaczy Grodzianie Niemcza

Członkowie Zespołu : Bożena Gikler

Elżbieta Gusiacka

 Niemczański Ośrodek Kultury

Dyrektor Tomasz Dudlej

Bardzo piękną i podniosłą uroczystość zakończyli Grodzianie śpiewając wzruszająco najsłynniejszą z piosenek partyzanckich okresu drugiej wojny światowej Deszcz jesienny.

 Poniżej relacja zdjęciowa: