Tydzień Bibliotek to święto czytelnictwa i zarazem ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.
Poniżej na zdjęciach możemy zobaczyć jak świętowały Biblioteki
z naszej Gminy Niemcza oraz zapoznać się
z krótką historią Tygodnia Bibliotek
nadesłaną przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Niemczy.
Krótka historia Tygodnia Bibliotek
Inicjatorem tego pomysłu jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek trwa od 8-15 maja. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Tegorocznym hasłem jest : “Biblioteka – miejsce na czasie”
W świecie wirtualnej rzeczywistości, w świecie sztucznej inteligencji BIBLIOTEKA jawi się jako miejsce, w którym możemy wykorzystywać najnowsze technologie.
Ale to również miejsce, w którym możemy dowiedzieć się więcej o ochronie praw intelektualnych – wszak nowoczesność tego również dotyczy.
Biblioteka – miejsce na czasie to digitalizacja i udostępnianie zgodne z prawem zabytków piśmienniczych (biblioteki cyfrowe)
Biblioteka – miejsce na czasie to edukacja o prawie autorskim i możliwościach wykorzystania dóbr kultury w należyty sposób
Biblioteka – miejsce na czasie to praca na rzecz braku wykluczonych informacyjnie, społecznie
Biblioteka – miejsce na czasie to integracja społeczności lokalnej
Biblioteka – miejsce na czasie to wymiana doświadczeń różnych grup wiekowych, kulturowych
Biblioteka – miejsce na czasie to miejsce poszerzające ofertę o nowe trendy, nie zapominając o racjonalnym i mądrym ich wykorzystaniu
Biblioteka – miejsce na czasie – łączy w spójną całość osiągnięcia myśli ludzkiej z przeszłości z myślą współczesną
To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. “Biblioteka – miejsce na czasie” to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.
https://tydzienbibliotek.sbp.pl/haslo-tygodnia-bibliotek…
https://tydzienbibliotek.sbp.pl/haslo-tygodnia-bibliotek…