Wraz z Nowym Rokiem, warto zaplanować działania mające na celu utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia: w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy.
Osoby nie dbające o zdrowie, z osłabionym organizmem, mają niestety szansę dużo szybciej niż osoby zdrowe zarazić się niebezpiecznym i siejącym spustoszenie w organizmie covidem.
Dlatego polecamy skorzystanie z możliwości szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Mieszkańcy Gminy Niemcza (w tym dzieci od 12 do 18 r.ż.) mają możliwość skorzystania
ze szczepień, które odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w siedzibie głównej Przychodni Lekarskiej Świat Zdrowia w Dzierżoniowie, przy ul. Wierzbowej 1.
W tej lokalizacji odbywają się również szczepienia dzieci od 5 r.ż. do 11 r.ż. w wybrane dni miesiąca ze względu na inną wielkość dawki preparatu dla dzieci (szczepionka firmy Pfizer).
Wystarczy zadzwonić w godz. 8.00 – 18.00 pod nr tel.: 74 831 26 13 w.9 lub 832 33 00 w. 9 lub skorzystać z ogólnopolskiej infolinii 989 i zarejestrować się.
Można także zaszczepić się w filii Przychodni Lekarskiej Świat Zdrowia w Niemczy przy,
ul. Chrobrego 50, rejestracji dokonując osobiście lub telefonicznie pod nr tel.: 74 837 68 68.
W filii Przychodni w Niemczy szczepienia organizowane są rzadziej, ze względu na bieżące potrzeby mieszkańców.
Zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID możemy także korzystając z internetu poprzez stronę: e-rejestracja.gov.pl
Obie przychodnie oferują przede wszystkim szczepionkę firmy Pfizer.
Można także skorzystać ze szczepienia w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie, ul. Cicha 1, po zarejestrowaniu się w Punkcie szczepień tel. 74 834 41 84 Rejestracja możliwa jest:
od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14.30. Szpital oferuje szczepionkę firmy Pfizer.
Warto wiedzieć, że poziom zaszczepienia w Polsce sięga nawet do 80% zaszczepionych mieszkańców w danej gminie. Sporo gmin przekroczyło 50 % zaszczepionych. Zgodnie z danymi przekazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia poziom zaszczepienia mieszkańców Gminy Niemcza nie jest imponujący i sięga zaledwie 45,7 %
Gmina | Procent mieszkańców zaszczepionych min.1 dawką (%) | Mieszkańcy zaszczepieni min.1 dawką | Procent mieszkańców w pełni zaszczepionych (%) | Mieszkańcy w pełni zaszczepieni | Województwo | Powiat |
Niemcza (m-w) | 47,8 | 2586 | 45,7 | 17557 | dolnośląskie | dzierżoniowski |
PROGRAMY ZDROWOTNE
Aby zadbać o zdrowie i wzmocnienie swojego organizmu już od Nowego Roku, proponujemy skorzystać z nieodpłatnych badań jakie możemy wykonać dzięki finansowanym ze środków publicznych programom zdrowotnym.
Przychodnia Lekarska Świat Zdrowia filia w Niemczy zaprasza do korzystania z programów profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia (m.in. profilaktyka gruźlicy, profilaktyka chorób układu krążenia – CHUK, profilaktyka 40+ ).
Profilaktyka 40 Plus
Program zyskujący na popularności jest realizowany w naszej przychodni od 2021r.
Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
„Profilaktyka 40 PLUS” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- stężenie glukozy we krwi;
- AlAT, AspAT, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:
- morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- stężenie glukozy we krwi;
- AlAT, AspAT, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet badań diagnostycznych wspólny:
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
- ocena miarowości rytmu serc
Profilaktyka Gruźlicy
Zgłoszenie się na badania w przypadku zakwalifikowania do grupy największego ryzyka, zapewnia opiekę lekarską już na wczesnym etapie choroby, zwiększoną dostępności do świadczeń pielęgniarki środowiskowej oraz poradni specjalistycznych – gruźlicy i chorób płuc.
Dzięki programom profilaktycznym finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia możemy skorzystać nieodpłatnie z wielu badań i otrzymać pomoc medyczną, która pomoże utrzymać organizm w dobrym stanie zwiększając odporność na zakażenia.
O możliwościach programów profilaktycznych będziemy informować na bieżąco.