Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Zakończenie projektu edukacyjnego "Technikoludek" w Przedszkolu - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Zakończenie projektu edukacyjnego „Technikoludek” w Przedszkolu

Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych, metod kształcenia na odległość oraz bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych to jeden z obowiązującym w tym roku kierunków polityki oświatowej naszego państwa.

Realizując jego założenia, nasze przedszkole już we wrześniu przystąpiło do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Technikoludek, czyli przedszkolak w świecie technologii”. Jego głównymi celami było rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez wprowadzenie dziecka w świat technologii. Każdego miesiąca, przedszkolaki musiały wykonać jedno z projektowych zadań i opublikować je w Internecie. Ostatnim zadaniem było napisanie artykułu o projekcie i wysłanie go do lokalnej gazety lub na stronę Internetową.

Z wielką przyjemnością pragniemy podzielić się z Państwem naszymi działaniami. Bawiąc się, a jednocześnie ucząc nowych rzeczy, przedszkolaki wzięły udział w następujących zadaniach:

W naszych salach, przy ogromnej pomocy rodziców, zostały utworzone Kąciki Technologiczne, w których znalazły się stare komputery, telefony, aparaty, radia, a nawet maszyna do pisania, która wzbudziła największy zachwyt wśród dzieci. Sprzęty te służyły dzieciom podczas zabaw kierowanych oraz dowolnych. Zwiedziliśmy także wystawę starych sprzętów biurowych, zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną w Niemczy. Oprócz tego dzieci regularnie brały udział w zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, aplikacji telefonicznych oraz sprzętów tj. dyktafon, mikrofon, laptop, dywan interaktywny. Sporo czasu poświęciliśmy na kodowanie, zarówno na planszy do kodowania, jak i na tablicy interaktywnej. Cała kadra przedszkolna wzięła także udział w szkoleniu z zakresu kodowania i wykorzystywania programów cyfrowych, prowadzonych przez, guru w tej dziedzinie Panią Annę Świc.

Podczas (na szczęście krótkiej) edukacji zdalnej, dzieci uczyły się i komunikowały z nauczycielkami i rówieśnikami za pomocą serwisu społecznościowego Facebook. Każda grupa przedszkolna posiada swoją własną stronę internetową, na której umieszczane były propozycje gier i zadań. Nawet po zakończeniu edukacji zdalnej, dzieci i rodzice, wciąż chętnie umieszczają tam rodzinne zdjęcia z wyjazdów, wycieczek czy wakacji, przesyłając sobie wzajemne pozdrowienia. W tym roku obostrzenia spowodowane pandemią Koronawirusa, nie pozwalały, rodzicom dzieci, na bezpośrednie uczestniczenie w imprezach przedszkolnych. Dzięki, umieszczanym w Internecie filmom i zdjęciom, nie tylko rodzice- ale całe rodziny naszych przedszkolaków, mogły obejrzeć występy dzieci oraz ich codzienne zajęcia i zabawy.

W ramach projektu nasze przedszkolaki z najstarszej grupy, zostały zaproszone przez Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niemczy, na warsztaty informatyczne, prowadzone przez nauczyciela przedmiotu w sali komputerowej. Dzieci miały okazję, nie tylko nauczyć się podstaw obsługi komputera, ale także na zabawę w programie Paint3d oraz zwiedzanie szkoły.

Wg zaleceń projektu „Technikoludek” używaliśmy wszelkich sprzętów technologicznych podczas organizacji wszelkich uroczystości i imprez przedszkolnych. Telefon, połączony Bluetoothem z głośnikiem przenośnym, pen drive, mikrofony to tylko niektóre z urządzeń ułatwiających nam zabawę- zwłaszcza w terenie.

W obecnych czasach, korzystanie z nowoczesnych technologii jest nieuniknione. Ważne jest, aby nauczyć dzieci, jak prawidłowo z nich korzystać. Należy pokazywać dzieciom, które z nich są dla nas cenne i potrzebne, a które mogą szkodzić. Tego wszystkiego, nauczył nas właśnie Technikoludek.

Zapraszamy do galerii zdjęć z przebiegu projektu.