Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Zostań Żołnierzem RP - od 23.04.2022 łatwiej, szybciej i nowocześniej - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Zostań Żołnierzem RP – od 23.04.2022 łatwiej, szybciej i nowocześniej

 

Jak informuje MON: jest łatwiej, szybciej i nowocześniej – od 23 kwietnia 2022 r. w wojsku obowiązuje nowy system rekrutacji dla wszystkich, którzy chcą wstąpić do armii. Zmieniamy podejście i filozofię, aby ludzie nie zniechęcali się skomplikowanymi procedurami. Powołaliśmy Wojskowe Centra Rekrutacji, które zajmą się rekrutacją do wojska. Można spotkać się z ekspertami od rekrutacji, albo załatwić to przez internet.

https://www.zostanzolnierzem.pl/#/login

 

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kłodzku ogłosiło nabór ochotników do czynnej służby wojskowej

https://wcrklodzko.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/infolinia-dla-zainteresowanych-dobrowolna-zasadnicza-sluzba-wojskowa/

 

Nasz cel to liczebne Wojsko Polskie – do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Budowana nowoczesna struktura Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, będzie odpowiedzialna za system rekrutacji. Wychodzimy naprzeciw zmianom współczesności. Dla zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP przewidujemy trzy rodzaje czynnej służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę.

Nowością jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która jest podzielona na dwa etapy – podstawowy trwający do 28 dni i specjalistyczny do 11 miesięcy. Osoba decydująca się na tę formę służby zyskuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej.
Jak wygląda proces rekrutacji?

Najważniejsze zmiany:

  • Wojskowe Centrum Rekrutacji / portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków w Wojskowych Centrach Rekrutacji można to zrobić również w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Jest to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
  • Wojskowe Centrum Rekrutacji – to miejsca, w których w jeden, maksymalnie 2 dni kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji to 86 miejsc w Polsce, gdzie można rozpocząć rekrutację to różnych form służby wojskowej.
  • Szkolenie podstawowe / specjalistyczne – maksymalnie do 28 dni tyle potrwa szkolenie podstawowe dla kandydatów w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat przechodzi to kolejnego etapu służby w ramach szkolenia specjalistycznego, które potrwa do 11 miesięcy. Po zakończeniu szkolenia kandydat, żołnierz może kontynuować służbę już jako zawodowy żołnierz.

Wprowadzone zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji.