Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Historia i współczesność oświetlenia ulicznego okazją do niecodziennego spotkania w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

W minioną środę 15 lutego Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski gościł w Niemczy przedstawicieli najwyższych władz firmy Tauron Nowe Technologie S.A.

Spotkanie, w którym uczestniczyli Piotr Apollo Prezes Zarządu Tauron Nowe Technologie, Marek Bachry Kierownik Biura Obsługi Oświetlenia we Wrocławiu, Arkadiusz Jan Musielewicz Vice prezes Zarządu Dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju oraz przedstawiciele firmy ds. promocji, związane było z finalizacją inwestycji instalacji nowego oświetlenia ulicznego w Gminie Niemcza oraz bardzo ciekawą historią oświetlenia ulicznego w Niemczy.

Przy okazji prowadzonej inwestycji, zwrócono uwagę na niemczańskie lampy uliczne z lat 70, które w ocenie badacza historii oświetlenia ulicznego Filipa Pietrzaka, nie powinny być zutylizowane po rozebraniu, a raczej trafić do renowacji.

Podczas spotkania Filip Pietrzak, który badając dzieje oświetlenia zainteresował się Niemczą, zaprezentował obecnym efekty swojej pracy.

Swój wykład historyczny rozpoczął od Niemczy, prezentując lampy znane nam ze starych pocztówek. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Niemcza jako miasteczko przedwojenne była oczkiem w głowie jej mieszkańców, którzy starali się by miasto było perłą turystyki historycznej. W tym celu pozyskiwali fundusze m.in. od konserwatora zabytków w Berlinie na rzecz odbudowy i renowacji zabytków oraz budowy nowych obiektów stylizowanych na zabytkowe jako ozdoba miasta, stąd np. Baszta – Brama Górna oraz Brama Dolna, które swoim kształtem miały zainteresować turystów. Jak się okazuje także lampy oświetleniowe w Niemczy wykonywane były na zamówienie i zgodnie z projektem przeznaczonym dla naszego miasta. Lampy niemczańskie wyróżniały uchwyty w kształcie pastorału zaprojektowane tak by przywołać klimat i wydobyć piękno niemczańskiej starówki.

W okresie powojennym lampy oświetlenia ulicznego niestety nie zachwycały jakimkolwiek artyzmem. Cieszy więc fakt, ze dzięki obecnej inwestycji modernizacji oświetlenia ulicznego ponownie w Niemczy pojawiły się piękne stylowe lampy.

Miejmy nadzieję, że nasz prelegent Filip Pietrzak zainteresuje się głębiej szczegółami oświetlenia w Niemczy i będziemy mogli spotkać się na jego wykładzie być może w momencie zakończenia inwestycji.

Spotkanie podczas, którego przedstawiona została szczegółowo historia lamp miejskich, zakończyło przekazanie starych opraw niemczańskich do renowacji. Jeśli więc w Niemczy pojawi się szansa na stworzenie sali  wystawienniczej eksponującej zabytki ruchome będziemy mogli pokazać też lampy oświetleniowe z niedalekiej, ale już przeszłości.

Poniżej zdjęcia ze spotkania w Baszcie Miejskiej:

Oświetlenie w Niemczy na widokówkach przedwojennych:

Oświetlenie w Niemczy na widokówkach powojennych: