Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Dni Miast Partnerskich czyli wielka degustacja dań kuchni polskiej i czeskiej: pikantne klopsiki, jarskie tatary, czeskie bułeczki, ruskie pierogi i wiele innych pyszności. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Zapraszamy w sobotę 2 października 2021 na niemczański Rynek. Będziemy mieli jedyną okazję by posmakować dania przygotowane przez nasze lokalne Koła Gospodyń Wiejskich oraz kucharzy z Letohradu. Z naszej gminy do wspólnego gotowania zgłosiły się Koła Gospodyń Wiejskich z Kietlina, Nowej Wsi Niemczańskiej, Gilowa i Wilkowa Wielkiego. Na niemczańskim rynku będą rozstawione stanowiska kulinarne z kuchenkami, celem przeprowadzenia pokazu gotowania. Będzie można skosztować oraz poznać przepisy na dania czeskie i polskie m.in. Českè buchty czyli czeskie bułeczki, Svíčková na smetaně czyli polędwica w sosie śmietanowym, Pikantní masové kuličky s rajskou omáčkou a těstovinami czyli pikantne klopsiki z sosem pomidorowym i makaronem, polskie dania to oczywiście ruskie pierogi, bigos, jarski tatar z Doliny Tatarskiej , paszteciki.

To tylko jeden z kilku działań w ramach polsko – czeskich dni partnerstwa.

Poniżej szersza informacja o wspólnych działaniach oraz dla zachęcenia Czytelników zdjęcia smakołyków na sobotnią imprezę.

W Niemczy w dniach 2-3 października 2021 r. odbędą się „Dni Miast Partnerskich. W ramach tej akcji kultura polska i czeska prezentowana będzie w trzech obszarach.

1. W gastronomii odbędzie się wspólne gotowanie i smakowanie regionalnych i narodowych potraw. Przeprowadzone zostaną pokazy tradycyjnych dań gotowanych na oczach zwiedzających z możliwością ich degustacji. Zarówno polscy, jak i czescy kucharze przygotują swoje narodowe potrawy. Zestaw przepisów przygotowanych dań zostanie opublikowany w ramach projektu w formie broszury.
  2. W plenerze malarskim, lokalni artyści obu miast będą malować najpiękniejsze zabytki Niemczy. Zaplanowany został wernisaż powstałych w ramach pleneru prac w dniu 2 października 2021 r.
  1. W prezentacjach estradowych zaplanowano występy artystyczne lokalnych zespołów muzycznych, tanecznych i wokalnych, artystów z Niemczy oraz z Letohradu.

Cała impreza odbywać się będzie na terenie zabytkowego Rynku w Niemczy, będzie ogólnie

dostępna dla mieszkańców i gości.”

Całkowity budżet projektu to kwota 20 865,00 EURO