Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - lekcja historii w Niemczy. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – lekcja historii w Niemczy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Niemczy w tym roku obchodzony był podczas kilku wydarzeń.

Na murach Baszty Miejskiej 1 Marca można było obejrzeć wystawę prezentującą sylwetki bohaterów podziemia niepodległościowego z lat 1945- 1963.

Kolejnym wydarzeniem był Bieg Tropem Wilczym w dniu 5 marca 2023.

W związku z prowadzoną przez Ośrodek Kultury, zgodnie ze statutem, pracą edukacyjną, przygotowana została także lekcja historii dla młodego pokolenia niemczan, poświęcona zagadnieniom skomplikowanych losów Polski i Polaków w okresie II wojny i po jej zakończeniu. Genezę historyczną walki partyzanckiej o suwerenność Polski przedstawiła uczniom klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Niemczy – pracownik UMiG Niemcza Renata Kukuła.

Dla uczniów przygotowano także materiały edukacyjne przekazane przez IPN oddział Wrocław.

Po wykładzie uczniowie obejrzeli 19 etiud filmowych przedstawiających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.

„Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” to etiudy filmowe, w których w ciekawy i przystępny sposób zaprezentowane zostały sylwetki znanych bohaterów podziemia antykomunistycznego oraz pomagające poznać i zrozumieć rzeczywistość powojennej Polski ludowej.

Etiudy powstały we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej ze spółką Media Kontakt, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Polski oraz Miasta Lublin. Projekt został objęty patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.