Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Niemczy

230 lat temu – 3 maja 1791 r. – Sejm Czteroletni po burzliwej debacie na Zamku Królewskim w Warszawie przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Obchody rocznicy rozpoczęły się od odegrania Hymnu państwowego po którym z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza Pan Jarosław Węgłowski. Następnie wystąpił duet Ula Milewska i Marcin Włodarczyk, który zaprezentował piosenki trzeciomajowe. Delegacje złożyły symboliczne wiązanki.

Urząd Miasta i Gminy Niemcza, Burmistrz Niemczy – Jarosław Węgłowski, Zastępca Burmistrza Niemczy – Bożena Rynkowska. Rada Miejska w Niemczy – Przewodnicząca Rady Paulina Dziedzic, wiceprzewodniczący Rady Andrzej Osipowicz, wiceprzewodnicząca Rady Wiesława Kajrys. Sołectwo Gilów – Sołtys, Paulina Dziedzic. Sołectwo Wilków Wielki – Sołtys, Tomasz Palimąka. Posterunek Policji w Niemczy – Kierownik Posterunku policji w Niemczy Łukasz Pogorzelski, Starszy Sierżant Daniel Piwowarczyk, Posterunkowa Daria Markiel. Ochotnicza Straż Pożarna w Niemczy – Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych i Członek Zarządu OSP Niemcza Józef Brzuszkiewicz, Prezes Zarządu OSP Niemcza Roman Jarguz. Szkoła Podstawowa w Niemczy – Dyrektor Szkoły – Anna Kuźmińska, Wicedyrektor Szkoły Wioletta Kraczkowska, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego- Krystyna Kajrys. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Przerzeczynie – Zdroju – Dyrektor Szkoły Elżbieta Polaczyk, Pani Anna Kwiatkowska. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Gilowie – Dyrektor Szkoły Iwona Gomułkiewicz, Przewodnicząca Rady Rodziców – Magdalena Lis, Uczennica – Nadia Lis. Przedszkole Publiczne w Niemczy – Nauczyciel Przedszkola Bogusława Białas, Nauczyciel Przedszkola – Romualda Kępska. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Niemczy – Dyrektor Biblioteki – Danuta Wakulik. Ośrodek Opieki Społecznej w Niemczy – Kierownik Ośrodka – Agnieszka Musiała oraz delegacja Klubu Senior Plus w Niemczy. Przedsiębiorstwo Komunalne w Niemczy – Prezes Elżbieta Szymańska. Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Koło Terenowe nr 2 w Niemczy – Przewodniczący Tadeusz Tecki, zastępca przewodniczącego – Halina Bondarczuk, członek Jakub Ajzenberg. Koło Łowieckie PONOWA w Niemczy – Prezes Koła Andrzej Bośka, Krzysztof Kossakowski. Zespół Śpiewaczy Grodzianie Niemcza – Kierownik zespołu Andrzej Kukuła, Członkowie: Bożena Gikler i Elżbieta Gusiacka. Niemczański Ośrodek Kultury – Dyrektor Jan Grynienko, Renata Kukuła.

Na obchodach obecny był Poczet sztandarowy Gminy Niemcza w składzie: chorąży sztandaru: Artur Jakubiec, przyboczni: Monika Weźgowiec i Dorota Cisek-Malicka oraz Poczet sztandarowy Szkoły podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Niemczy.

W uroczystości asystowali harcerze z 17 drużyny harcerskiej „Polana” z Niemczy. Na zakończenie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Niemczy.