Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Wspaniały start czyli pierwsze DOŻYNKI GMINNO  - PARAFIALNE W GILOWIE  udały się! - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Wspaniały start czyli pierwsze DOŻYNKI GMINNO  – PARAFIALNE W GILOWIE  udały się!

Pierwsze od wielu lat w Gminie Niemcza zorganizowane  wspólnie z Parafią Gilów dożynki Gminno – Parafialne udały się nadzwyczaj. Dopisała pogoda, organizatorzy, uczestnicy, goście, zespoły, gwiazda. Jednym słowem absolutnie wszystko wypaliło na maksa super.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęła uroczysta Msza św. z udziałem delegacji wieńcowych. Na dożynki, z chlebami i wieńcami, przybyły delegacje: Gilowa, Kietlina, Przerzeczyna – Zdroju, Wilkowa Wielkiego, Nowej Wsi Niemczańskiej, Ligoty Małej, Roztocznika i Dobrocina. Po  przemarszu korowodu dożynkowego na czele z pocztami sztandarowymi OSP Gilów i  Gminy Niemcza oraz starostami dożynek Elżbietą Celeban i Piotrem Książkiem, na placu dożynkowym czekały na wszystkich uczestników występy ludowe. Całą imprezę prowadził dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury Tomasz Dudlej, a na scenie od początku występowali Grodzianie z Niemczy, Górzanie z Piławy i Sami Swoi z Ząbkowic Śl.

Znakomicie przygotowany do imprezy został plac wyposażony w namioty, bardzo liczne stoiska gastronomiczne  oraz moc atrakcji dla dzieciaków. Oferta gastronomiczna przerosła najśmielsze oczekiwania: bigos, golonki, kiełbaski,  kukurydza, 200 blach ciast i wypieków, ok. 10 tys. pierogów, loteria fantów, zabawki, kosmetyki, wata cukrowa, przetwory lokalne, dla dzieci dmuchańce, kucyki, przejażdżki wozem strażackim.

Tradycyjnie w Gilowie z wielkim rozmachem przygotowane zostały zawody wyścigów pojazdów rolniczych w tym traktorów oraz samochodów.

Zaraz na starcie dożynek komisja konkursowa w skład, której weszły przedstawicieli sponsorów  Wiesława Węgłowska, Wioletta Jaszczykowska oraz Przewodnicząca KGW Gilów i Goli Dzierżoniowskiej Justyna Gadzina, dokonała oceny dożynkowych wieńców i koszy. Zwycięstwo i pierwsze miejsce otrzymał Gilów, a w  nagrodę 500zł. Nagrodę odebrała Zofia Rąpała obchodząca 80 – te urodziny, autorka zwycięskiego wieńca.  Będąca jednocześnie autorką wieńców Gilowskich przez ostatnie 40 lat.

Wyróżnienia i kwotę 300 zł. Otrzymały sołectwa: Przerzeczyn – Zdrój, Kietlin, Wilków Wielki, Nowa Wieś Niemczańska, Dobrocin i Roztocznik.

Dopisali zaproszeni przez Burmistrza Jarosława Węgłowskiego goście dożynek. Podczas misterium chleba obecni byli Minister Michał Dworczyk, Poseł Marcin Gwóźdź, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, Wojewoda Jarosław Kresa, asystenci parlamentarni Artur Fiołek i Damian Szachniewicz. Przybył także Prezes Uzdrowisk Kłodzkich Łukasz Czech oraz zaproszony przez organizatorów Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego Grzegorz Kosowski. Życzenia do rolników przesłał senator Aleksander Szwed.

Przyjmując dożynkowy chleb Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski dziękował absolutnie wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się  i dołożyły swoją  bezinteresowną pracę w przygotowanie tego wydarzenia. Życzenia rolnikom oraz wszystkim obecnym złożył w imieniu przybyłych  parlamentarzystów Poseł Marcin Gwóźdź.

W bardzo pięknej ceremonii dzielenia się chlebem wzięli udział wszyscy obecni goście. Z uczestnikami wydarzenia na placu dożynkowym dzielili się chlebem zarówno starostowie, burmistrz  jak i parlamentarzyści.

Zwycięzcą konkurencji wyścigów traktorów został starosta dożynek Piotr Książek, stąd też nastąpiła konieczność zastąpienia go podczas ceremonii przez sołtysa Nowej Wsi Niemczańskiej Jarosława Dydo.

Część koncertową i zabawowo – taneczną rozpoczął zespół DEXTER. Znakomicie wypadły prowadzone na scenie przez pracownika NOK Andrzeja Kukułę – licytacje, w których padały rekordowe kwoty. Panowie Stanisław Miazga i Grzegorz Gozdek wspólnie za 1200 zł. wylicytowali trunek :”Kropelki św. Jadwigi”, dla obecnych na dożynkach sołtysów. Rekord ustanowił Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski  licytując piłkę z autografem Piotra Zielińskiego za kwotę 1200 zł.  Fundusze z licytacji zostały przeznaczone  na potrzeby parafii Gilów. W przerwach koncertu wręczone zostały także nagrody w loterii.

Tłumy powitały gwiazdę wieczoru zespół M.I.G.. Zespół zaprosił na scenę  gospodarz Gminy  – Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski.

Wielki entuzjazm, energia, wspaniała zabawa i przeżycie tak na pewno można ocenić przebieg koncertu zespołu M.I.G.  Zaplanowany na godzinę koncert, dzięki osobistemu zaangażowaniu naszego Burmistrza został  przedłużony o kolejne pół. Artyści po koncercie rozdawali swoje płyty i fotografowali się z zadowolonymi fanami.

Tańcami i dobrą zabawą przy zespole DEXRER uczestnicy dożynek powitali niedzielny dzionek.

Pod każdym względem dożynki Gminno – Parafialne w Gilowie należy ocenić jako absolutnie wzorowe.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: