Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Retro Liga na Stadionie Miejskim w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Retro Liga na Stadionie Miejskim w Niemczy

W minioną sobotę 26 sierpnia z inicjatywy prezesa Klubu Sportowego Niemczanka Pawła Jędrowskiego na terenie Stadionu Miejskiego w Niemczy odbył się mecz piłkarski, w ramach ogólnopolskich rozgrywek Retro Ligi. Zawodników drużyn Lechji Lwów i WKS 42. Pułku Piechoty Białystok, którzy wystąpili strojach sportowych stylizowanych na okres międzywojenny, na boisko wyprowadziły zawodniczki i zawodnicy Klubu Sportowego Niemczanka Niemcza.

W wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski, który wsparł finansowo przedsięwzięcie. W przygotowanie oprawy meczu włączył się także Niemczański Ośrodek Kultury.

Mecz rozpoczął się o godz. 16.00 od odśpiewania hymnu państwowego w przedwojennej wersji słowno-muzyczne wg Tadeusza Wrońskiego. Zawodnicy grali w oparciu o obowiązujące przed wojną przepisy piłkarskie.

Tym właśnie różni się Retro Liga od dzisiejszej piłki nożnej, że zawodnicy wychodzą na murawę w strojach wiernie odtwarzające te sprzed wojny, na nogach mają klasyczne – podobno nie wygodne, przedwojenne korki, którymi kopią przedwojenną piłkę z brązowej, a nie jak dziś białej lub wielobarwnie pomalowanej skóry. Różnic w zasadach jest więcej ale o nich można poczytać na stronie internetowej retroliga.com.pl.

Pierwszy gwizdek sędziego głównego rozpoczął mecz, który zawodnicy musieli rozegrać w niezwykle gorącej atmosferze, nie tylko ze względu na sportowe emocje ale również na słoneczną pogodę, która w tym dniu dopisała znakomicie. Drużyny mogły liczyć na głośny doping swoich kibiców, którzy dali porwać się emocjom i co chwilę wykrzykiwali poprawiające nastroje hasła. Aura pogodowa była na tyle gorąca, że sędzia główny musiał zarządzić dodatkowe przerwy w trakcie każdej z połów meczu, aby zawodnicy mogli uzupełnić płyny i złapać oddech. Niestety przedwojenne stroje nie dają takiego komfortu jak te dzisiejsze.

Pierwszego, jak się później okazało jedynego i zwycięskiego gola meczu, strzelił zawodnik WKS 42 PP Białystok pod koniec pierwszej połowy. Przerwa w zmaganiach była okazją do wręczenia podziękowań od Zarządu KS Niemczanka i Burmistrza Miasta i Gminy Niemcza Jarosława Węgłowskiego dla wieloletniego działacza i przyjaciela niemczańskiego klubu piłkarskiego Józefa Wochnika.

Druga połowa meczu zaczęła się od walki o przewagę drużyny Lechji. Chociaż piłkarze grający w zielono-białych barwach drużyny ze Lwowa dzielnie walczyli i utrzymywali piłkę oraz rozgrywali akcje na połowie WKSu, nie udało im się strzelić celnie do bramki przeciwnika. Walka zawodników o piłkę i gole była na tyle zacięta, że po jednej z akcji w polu karnym WKSu, w 62. minucie kontuzjowany został bramkarz tejże drużyny, który boisko opuścić musiał w asyście służby medycznej. Na szczęście już po meczu okazało się, że kontuzja nie była na tyle poważna jak wyglądało to w pierwszej chwili.

Mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla czerwono-czarnych: Wojskowego Klubu Sportowego 42 Pułku Piechoty Białystok. Lechja Lwów tym razem nie zdobyła punktów. Nie przeszkodziło to jednak aby po meczu obie drużyny w koleżeńskich nastrojach uczestniczyły w przyjęciu i zabawie  przy muzyce przygotowanej przez zawodników i Zarząd KS Niemczanka, gdzie serwowane były grillowane kiełbaski oraz podawane zimne napoje, które w ten gorący wieczór były niezbędne.

Kolejny mecz Retro Ligi rozegrany zostanie już 3 września na warszawskiej murawie PGE Stadionu Narodowego, a do walki o najlepszy wynik staną WKS 10 Pułk Piechoty Łowicz kontra Strzelec Białystok. Pełny terminarz Retro Ligi znaleźć można na stronie retroliga.com.pl