Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Udane Dożynki Parafialne w Przerzeczynie – Zdroju - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Udane Dożynki Parafialne w Przerzeczynie – Zdroju

Pierwsze w tym roku Dożynki w Gminie Niemcza odbyły się w sołectwie Przerzeczyn – Zdrój w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.

Wielkie obawy o los dożynek w  Przerzeczynie – Zdroju związany był z ogromną ilością opadów, które na parę dni przed imprezą nawiedziły nie tylko naszą gminę. Jeszcze w godzinach porannych w związku z obfitym deszczem obawiano się czy nie będą konieczne  zmiany w programie.

Jak się okazało tuż przed wejściem do kościoła deszcz przestał padać.

Po uroczystej Mszy św. dożynkowej niebo przejaśniało i dożynki odbyły się zgodnie z planem a zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

W dożynkach uczestniczyły delegacje wieńcowe z całej parafii:  z sołectwa Przerzeczyn – Zdrój, Nowej Wsi Niemczańskiej,  Podlesia oraz Sulisławic.

Msza św. dożynkowa koncelebrowana była przez proboszcza parafii ks. Kanonika Mariana Chomiaka, kapelana WP ks. podpułkownika Władysława Jasicę oraz ks. Krystiana Sokala z Ząbkowic Śl.

Po Mszy na placu plebanii wszystkich gości przywitał gospodarz dożynek ksiądz Marian Chomiak. Zaproszony przez sołtysa oraz organizatorów dożynek Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski w swoim oficjalnym wystąpieniu do zgromadzonych, jako gospodarz Gminy Niemcza podziękował wszystkim organizatorom oraz osobom zaangażowanym w organizację święta plonów.  Burmistrz podkreślił, że w Przerzeczynie – Zdroju tradycja dożynkowa, od bardzo wielu lat jest tradycją wyjątkowo pięknie kultywowaną. Na koniec Burmistrz zaprosił wszystkich do udziału w pierwszych Dożynkach Gminno – Parafialnych, które odbędą się w Gilowie w dniu 3 września 2022 r.

Sołtys Przerzeczyna – Zdroju Bogumiła Mikulska – Płaneta podziękowała za pomoc i przygotowania od wieńca aż -po liczne dania dożynkowe  paniom: Marysi, Uli, Grażynie, Urszuli, Ziucie, Teosi, Heli,Teresie, Jadzi, Dorocie, Stefanii, Małgosi, Bernardettcie, Justynuie, Magdzie, Sylwii, Eli oraz panom Adamowi, Jarkowi, Mateuszowi, Stasiowi, Wieśkowi, Piotrkowi, Adrianowi, Darkowi, Mirkowi, Romkowi i wszystkim osobom, które dołączyły  do pomocy oraz jak zawsze niezawodnym strażakom OSP

W wystąpieniach oficjalnych wziął udział także Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego Grzegorz Kosowski, który wspomniał o ulewach i podtopieniach do jakich doszło na terenie naszego powiatu.Na dożynki przybył także Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Osipowicz.

Chleb dożynek parafialnych w Przerzeczynie – Zdroju wręczyli gospodarzowi gminy Jarosławowi Węgłowskiemu starostowie: Małgorzata Morawska z Sulisławic oraz Piotr Zarzycki – główny agronom OHZ Przerzeczyn – Zdrój.

Wspaniałą oprawę ludową przygotował jak zawsze zespół Górzanie. Dodatkowo do śpiewów ludowych dołączył zespół Sulisławiczanki.

Gospodarze dożynek przygotowali wspaniałe dania swojskiej kuchni były m.in.: pierogi, kotlety, bigos, frytki, kiełbaski, bułki pieczone z pieczarkami, najlepsza na świecie dziczyzna oraz znakomite wypieki.

Podczas dożynek Burmistrz Jarosław Węgłowski osobiście podziękował paniom, które przez trzy dni szykowały dania w tym 2200 pierogów z serem, 300 pierogów z płuckami i wiele innych.

Sołtys Przerzeczyna serdecznie dziękuje za wsparcie organizacji dyrektorowi Niemczańskiego Ośrodka Kultury Tomaszowi Dudlejowi oraz pracownikowi NOK Andrzejowi Kukule za poprowadzenie zabawy dożynkowej oraz radnym i sołtysom za pomoc.