Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza 1005 rocznica zwycięskiej obrony Grodu Niemczy 1017 – 2022  oficjalnie otwarta - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

1005 rocznica zwycięskiej obrony Grodu Niemczy 1017 – 2022  oficjalnie otwarta

 

W niedzielę 26 czerwca 2022 r, o godz. 10.00  na murach Baszty Miejskiej Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski jako Kasztelan Grodu oficjalnie otworzył 1005 rocznicę zwycięskiej  obrony Grodu Niemczy.

Z okazji 1005 rocznicy zwycięskiej Obrony Grodu Niemczy w roku 1017, do Niemczy przybyła grupa członków Tułowickiego Towarzystwa Historycznego. Towarzystwo z Tułowic przybyło w rajdzie rowerowym pod hasłem „Na odsiecz Niemczy”. Grupa miłośników historii z Tułowic już od 2014 roku odwiedza Niemczę, jako miejsce zwycięskiej obrony polskich granic w roku 1017.  Przemierzyli z Tułowic trasę ponad 70 km. W sobotę spotkali się przy ognisku z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Niemczy. Poczęstunek dla grupy przygotował Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski.

Z inicjatywy Burmistrza Jarosława Węgłowskiego  w uznaniu wyczynu miłośników historii z Tułowic oraz upamiętnienia zwycięskiego  Grodu Niemczy, odbyło się oficjalne otwarcie jubileuszu. Na Baszcie Miejskiej w uroczystości połączonej z powitaniem gości wziął udział Burmistrz Jarosław Węgłowski jako Kasztelan niemczańskiego grodu w otoczeniu naszych lokalnych miłośników historii Niemczy, do których dołączyła niemczańska młodzież.

Członkowie Tułowickiego Towarzystwa Historycznego podczas uroczystości złożyli wiązanki przy tablicach upamiętniających obrońców Niemczy oraz Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza. W podziękowaniu otrzymali od naszego kasztelana ceramiczny zegar z wizerunkiem Baszty oraz publikacje poświęcone Niemczy, Baszcie i Rotmistrzowi Aleksandrowi Hrynkiewiczowi. Po zakończeniu części oficjalnej Burmistrz zaprezentował gościom postać Rotmistrza, a pracownica Baszty Renata Kukuła także makietę grodu Niemczy.

Prezes TTH Henryk Gałkowski, wyrażając wzruszenie i podziękowanie za tak piękne powitanie w Niemczy, wręczył Burmistrzowi Jarosławowi Węgłowskiemu specjalnie wykonaną pieczęć jubileuszową oraz koszulki z napisem   Dzielna – Bohaterska – Niezwyciężona Niemcza 1017 – 2017 – 2022.

Członkowie Towarzystwa Historycznego z Tułowic, obserwujący od dawna  działania Niemczy na rzecz upamiętniania dziedzictwa, nie kryli wyrazów uznania dla widocznych, dobrych zmian w wizerunku miasta w tym – renowacji naszej Baszty oraz licznych inwestycji.

Bardzo dziękujemy Burmistrzowi oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia, że pomimo bardzo krótkiego czasu na przygotowanie, wszyscy na hasło upamiętnienia obrony naszego grodu, przybyli i aktywnie uczestniczyli w tym jak się okazało bardzo pięknym i wzruszającym spotkaniu.

Poniżej zdjęcia oraz link do ubiegłorocznej informacji z 1004 rocznicy obrony grodu Niemczy.

http://www.um.niemcza.pl/powitalismy-i-marsz-chrobrego-w-niemczy-w-niedziele-29-sierpnia-2021r.html