Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Wiecha na szczęście !!! - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Wiecha na szczęście !!!

 

 

Budownictwo ma swoje zwyczaje, których symbolika nie zmienia się od lat. Do takich należy powieszenie wiechy. Wiecha oznacza ukończenia ważnego etapu budowy. Tradycja zawieszania wiechy sięga XIV wieku.

W Niemczy 20 stycznia zadowoleni ze swojej pracy przy budowie muru Baszty Miejskiej budowlańcy zawiesili symboliczną wiechę.

I jest się z czego cieszyć, bo wystarczy zobaczyć na naszych zdjęciach jak starannie został odbudowany mur drugiego poziomu trzyczęściowej konstrukcji murów Baszty. Podobnie jak mur, na nowo zostały zamontowane kamienne schody między budynkiem baszty a kaskadą murów. Dodatkowo całość zabezpieczona w nowy system odwadniający.

Chociaż prace jeszcze trwają, a przed naszym pracownikami budowlanymi jeszcze kolejne przedsięwzięcia już dziś należą im się gratulacje za świetną pracę. Trzeba wiedzieć, że pracownicy budowlani są emocjonalnie bardzo zaangażowani w dzieło renowacji. Studiują sposoby ułożenia kamieni, i konstrukcji realizowanych w różnych epokach ze szczególnym uwzględnieniem naszej niemczańskiej konstrukcji.

Przed nimi  kolejne etapy prac i ogrom przywiezionych na plac budowy ciosów skalnych (glanodiorytu) czyli tradycyjnego sjenitu niemczańskiego z którego od X wieku wnoszone były umocnienia niemczańskiego grodu.

Poniżej zdjęcia i dla porównania mur przed i po obecnej przebudowie.

MUR PRZED

MUR PO PRZEBUDOWIE