Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza # Dla każdego dziecka - dzieci z Przedszkola "Zaczarowany Gród " w Niemczy świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

# Dla każdego dziecka – dzieci z Przedszkola „Zaczarowany Gród ” w Niemczy świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada Przedszkole Publiczne w Niemczy wzięło udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

# Dla każdego dziecka – dzieci z Przedszkola „Zaczarowany Gród” w Niemczy świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także nasze przedszkole, które zorganizowało tego dnia „niebieski marsz” ulicami Niemczy. Dzieci ubrane w niebieski stroje, z pomalowanymi twarzami i transparentami w rękach ruszyły ulicami miasta starając się zaangażować w akcję mieszkańców Niemczy. Dzieci odwiedziły Urząd Miasta, Niemczański Ośrodek Kultury, Bibliotekę oraz lokalne sklepy, gdzie wręczyły ulotki na temat praw dziecka. Mieszkańcy Niemczy na pewno zapamiętają datę 20 listopada jako ważne wydarzenie.

 

Mam prawo żyć, mam prawo być sobą

Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.

Mam prawo kochać i kochanym być,

Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.

Dziecka prawa- to ważna sprawa!”