Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Bieg Tropem Wilczym  w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Bieg Tropem Wilczym  w Niemczy

W Niemczy z okazji polskiego święta państwowego przypadającego 1 marca zaplanowano liczne wydarzenia.

Przed nami Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w najbliższą niedzielę 5 maca. Na bieg zaprasza organizator wydarzenia ZHP Hufiec Łagiewniki, 17 Drużyna Harcerska Polana w Niemczy, współfinansujący wydarzenie Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski oraz wspierający organizację biegu Niemczański Ośrodek Kultury.

Po godzinie 14 ruszą zapisy chętnych w punkcie organizacyjnym, który w tym roku będzie znajdował się na murach  Baszty Miejskiej w Niemczy. Tu także przed startem odbędzie się uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych: hymn państwowy, złożenie wiązanek okolicznościowych  przy pomnikach, na murach Baszty.

O godzinie 15.00 zaplanowany został start biegu. Trasa tegorocznego biegu będzie przebiegała podobnie jak w roku ubiegłym ulicami: Wiejską, Gumińską, aleją parkową przy Gumińskim Potoku w Parku Zamkowym, następnie ulicą Słowackiego do Parku Miejskiego przy ulicy Słowackiego i Strzelińskiej. W Parku Miejskim przy ulicy Strzelińskiej na zakończeni biegu odbędzie się ognisko dla uczestników.

Planowana trasa będzie przebiegała na dystansie 1963 m. Dystans 1963 metrów, jest symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

Trasa: 1963m została ustanowiona na pamiątkę śmierci ostatniego Wyklętego Józefa Franczaka pseudonim „Lalek” lub „Laluś, który w roku 1963 został zastrzelony w trakcie obławy przez grupę likwidacyjną ZOMO.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić ankietę oraz wpłacić 20zł wpisowego na konto Hufca Łagiewniki 08 9575 1014 0030 0139 2000 0010 (w tytule przelewu należy wpisać: Imię i Nazwisko, Tropem Wilczym, Niemcza).

Rejestracji i płatności można dokonywać również na starcie biegu.

Zachęcamy do udziału  wszystkich niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej!

W środę 1 marca na murach baszty Miejskiej w Niemczy, z inicjatywy dyrektora NOK Tomasza Dudleja pojawiły się zdjęcia z życiorysami bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, prezentowane były także poświęcone im filmy.

W najbliższych dniach planowane są także kolejne działania edukacyjne związane z losami Niezłomnych.