Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza POWITALIŚMY W NIEMCZY I MARSZ CHROBREGO 29 SIERPNIA 2021ROKU - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

POWITALIŚMY W NIEMCZY I MARSZ CHROBREGO 29 SIERPNIA 2021ROKU

 

Niedziela  29 sierpnia 2021 roku,  to ważna data w historii naszego miasta. Tego dnia powitaliśmy  na niemczańskim Rynku, przed ratuszem I Marsz Chrobrego. Powiodła się z powodzeniem nowa inicjatywa naszego Burmistrza Jarosława Węgłowskiego oraz Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Kresy o powtórzeniu marszu wojów w odsieczy do niemczańskiego grodu.

Jak przed 1004 laty wojowie Chrobrego tak i Wy dzisiaj przybyliście  z Wrocławia  do Niemczy – tymi słowami witał w Niemczy uczestników pieszego marszu z Wrocławia burmistrz Niemczy. Aby nadać stosowną rangę wydarzeniu upamiętniającemu naszą lokalną historię, burmistrz zdecydował o przyjęciu piechurów w naszych historycznych strojach i w oprawie artystycznej  nawiązującej do niemczańskich dziejów obrony grodu w roku 1017.

Piechurzy wyruszając z Wrocławia o godz. 8 rano, złożyli kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Podobnie stało się w Niemczy. Tu po wysłuchaniu hejnału Niemczy, wiązanki pod pomnikiem Obrońców Grodu złożyli komes Niemczy – Jarosław Węgłowski z uczestnikami marszu oraz uczestniczący w strojach historycznych przedstawiciele 650 lat liczącej Rady Miejskiej w Niemczy: Przewodnicząca Paulina Dziedzic, Wiceprzewodniczący Andrzej Osipowicz oraz Radna Alicja Borodajko.

Jarosław Węgłowski jako komes grodu Niemczy po uroczystym powitaniu chlebem i solą, na znak uznania wręczył  uczestnikom marszu z Wrocławia medale pamiątkowe.

Dodajmy, że oprawę muzyczną stworzyli Grodzianie śpiewając piosenki o Niemczy, natomiast na koniec powitania wszyscy uczestnicy zaśpiewali wspólnie piosenkę  Żyć będzie Niemcza cała (do znanej melodii „Jak długo na Wawelu”)

O pomyśle organizacji marszu Chrobrego w 1004 rocznicę obrony Niemczy mówili także Przewodnik Marszu Mariusz Kobryń oraz jeden z inicjatorów Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa.

Za wspaniałą inicjatywę upamiętniającą naszą niemczańską historię dziękował piechurom, prowadzący uroczystość powitania, mocno wzruszony  Andrzej Kukuła.

Na wszystkich gości czekał  przygotowany przez Komesa Grodu poczęstunek oraz koncert muzyczny zespołu Synergia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom I Marszu Chrobrego tj.: 16. Dolnośląskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej,  Grupie Rekonstrukcji Historycznej 58.Pułku Piechoty im. Bolesława Chrobrego, Grupie Morze, Góry Piechotą,  inicjatorom Marszu Chrobrego, który jak zapowiedział Wojewoda Jarosław Kresa będzie kontynuowany.

Bardzo  dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wydarzenia wszystkim osobom prywatnym, które dołączyły do orszaku powitalnego w strojach średniowiecznych i wsparły prace organizacyjne.

Szczególne podziękowania kierujemy do radnych Rady Miejskiej przybyłych na wydarzenie. Dziękując obecnym Radnym za udział,  Komes Grodu Jarosław Węgłowski, wręczył im medale upamiętniające I Marsz Chrobrego.

Poniżej zdjęcia z wydarzenia przygotowanego organizacyjnie przez Niemczański Ośrodek Kultury: